Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

Koordinátor pre zdravie a zdravý životný štýl: Mgr. Erika Bobíková

Október -Deň boja proti obezite

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Hedviga Šľachtová, koordinátori ZŽŠ
 • 18 október 2021

15. október sa niesol v znamení bohatých aktivít pri príležitosti Svetového dňa boja proti obezite.

Čítať ďalej...

SVETOVÝ DEŇ VÝŽIVY - v boji proti obezite

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Hedviga Šľachtová, koordinátori ZŽŠ
 • 15 október 2021

Obezita je svetový fenomén a týka sa aj Slovákov. Cieľom kampane je zamerať sa na prevenciu nadváhy a obezity. Na boj proti nadváhe vyzýva Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v rámci Svetového dňa výživy, ktorý si pripomíname každý rok 16. októbra. Pod vznik obezity sa u detí a mládeže podpisuje nesprávne zloženie stravy a nedostatok pohybu. Pri príležitosti Svetového dňa proti obezite sme sa rozhodli dnešným dňom 15. októbra 2021 podporiť túto kampaň aktivitami proti obezite aj na našej škole.

Čítať ďalej...

FETÁLNY ALKOHOLOVÝ SYNDRÓM

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia PhDr. Bibiána Lojanová
 • 01 október 2021

9. september je Medzinárodný deň povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme. Fetálny alkoholový syndróm je súbor telesných a mentálnych vývinových vád plodu, ktoré vznikajú následkom konzumácie alkoholických nápojov v tehotenstve. Úplne rozvinutý fetálny alkoholový syndróm (FAS) sa vyskytuje u 0,2 - 2 detí z 1 000 živonarodených detí. Na Slovensku je to asi 250 detí ročne.

Čítať ďalej...

OSLAĎTE SI ŽIVOT ČOKOLÁDOU

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia Mgr. Stanislava Markovičová
 • 24 september 2021

Čokoládová história sa začala písať v období pred viac než tromi tisíckami rokov. V tej dobe Indiáni kmeňa Olmékov pestovali v dažďových pralesoch v Mexiku kakaovníky. Vareniu čokolády sa venovali tiež Mayovia a Aztékovia, ktorí dokázali doviesť túto pochutinu k dokonalosti. Mayovia do drvených a na slnku sušených a pražených bôbov pridávali vanilku, zatiaľ čo Aztékovia horké mandle a med.

Čítať ďalej...

Slnko a jeho vplyv na organizmus

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobíková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia Mgr. Stanislava Markovičová
 • 05 jún 2021

"Kde nechodí slnko, tam chodí lekár."
(Slovenské príslovie)

Slnko je naša najbližšia hviezda, ktorá svojím žiarením vytvára podmienky života organizmov na Zemi. Slnko sa zrodilo takmer pred 5 miliardami rokov z plynového oblaku tvoreného vodíkom, héliom a prachom. Vplyvom vlastnej gravitácie sa tieto zložky zmrštili, čím sa ich teplota zvýšila natoľko, že tam začali prebiehať jadrové reakcie, ktoré prebiehajú dodnes. Planéty okolo neho udržiava na obežnej dráhe jeho gravitácia. Svetlo zo Slnka dorazí na Zem zhruba za osem minút. Slnko má pozitívny vplyv nielen pre našu planétu, ale aj pre náš organizmus. Svetlo je zdrojom 99 % energie na Zemi a život je na ňom neodmysliteľne závislý. Už starí Gréci si uvedomovali význam Slnka pre zdravie, a preto budovali kúpele, kde využívali blahodárne účinky slnečného žiarenia.

Čítať ďalej...

31. máj – Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day)

 • Napísal/a: PhDr. Ivana Jenčíková, Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia Mgr. Stanislava Markovičová
 • 31 máj 2021

Tento deň bol v roku 1987 vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku. Fajčenie predstavuje celosvetový problém, ktorý pripraví o život jednu miliardu ľudí ročne. Napriek tomuto faktu počet fajčiarov stúpa. Už dlhé roky je dobre známa súvislosť medzi fajčením cigariet a rakovinou pľúc.  Cigaretový dym obsahuje hlavne nikotín, decht, pôsobiaci karcinogénne, oxid uhoľnatý. Oxid uhoľnatý sa viaže na hemoglobín, čím je blokovaný prenos kyslíka z pľúc do tkanív a orgánov. Nikotín je látka, ktorá vyvoláva a udržuje svojimi psychofyziologickými účinkami závislosť na fajčení.

Čítať ďalej...

ROZTANCUJ SI ZDRAVIE

 • Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Hedviga Šľachtová, jazyková korekcia Mgr. Stanislava Markovičová
 • 03 máj 2021

Keď sa hýbeme, cítime sa výborne,  to je všeobecne známe. Pohyb v podobe tanca má nespočetné množstvo výhod, no predovšetkým má pozitívny vplyv na fyzické aj duševné zdravie.

Pri tanci sa zapája nielen telo, ale aj tvorivosť a zmysel pre humor. Pri tanci sa dokážeme uvoľniť, zbaviť stresu či trápenia, ale zároveň si vieme aj dobre zacvičiť. Existuje veľa rôznych druhov tanca, dôležité je nájsť si tanečný štýl, ktorý nám najviac vyhovuje vzhľadom na intenzitu (rýchlosť), úroveň náročnosti a typ hudby. Niektorí z nás uprednostnia tanec s partnerom alebo bez neho. Možno je práve teraz najvyšší čas vstať z pohovky a ísť si zatancovať. 

Čítať ďalej...

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft