Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

Ako si správne vypestovať imunitu

  • Ostatná aktualizácia: piatok, 09. február 2018, 06:27
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Ľubica Terebeššyová, Mgr. Erika Bobiková, jaz. korekcia článku PhDr. Lojanová

  • 09-február-2018 06:27

V dnešnej dobe na nás vplýva celý rad negatívnych vplyvov, ktoré prispievajú k oslabeniu imunitného systému. Imunitný systém nemá svoju presnú adresu v ľudskom tele. Existuje úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou. Stresové, frustrujúce a konfliktné situácie môžu napomáhať pri vyvolaní ochorenia.

Naše telo je sústavne vystavované mnohým faktorom, ktoré za určitých okolností dokážu spôsobiť ochorenia. Vďaka tomu sme si postupne vyvinuli zložitý systém obrany voči miliónom potenciálne škodlivých organizmov a činiteľov, ktoré by mohli kedykoľvek napadnúť naše telo. Aby sa naše telo dokázalo brániť pred týmito nebezpečnými pôvodcami chorôb, vyvinulo si obranný systém – imunitný systém (IS), ktorý je mimoriadne zložitý.
Imunita
je súhrn obranných mechanizmov, ktorými sa organizmus bráni proti vonkajším škodlivým činiteľom, látkam a organizmom vnikajúcim do tela. Hlavným znakom imunitného systému je to, že sa môže adaptovať a že si môže pamätať a rozpoznávať „sám seba“ čiže za normálnych podmienok nezasahuje proti vlastným zdravým tkanivám. Schopnosť odolávať najmä škodlivým vonkajším činiteľom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť, a vtedy je reč o prirodzenej (vrodenej) imunite, alebo získať a vtedy hovoríme o získanej imunite.

Ak chcete mať silnú imunitu, musíte si ju vypestovať!!!
Silnú imunitu si zaistíme celoročnou starostlivosťou!!!

Samozrejmosťou v celoročnej prevencii je dostatok spánku, pohybu, snaha o elimináciu stresu, zdravá a pestrá strava, dostatok prirodzených vitamínov, minerálov a vlákniny a v rizikovom období preventívne užívanie imunomodulačných prípravkov.

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že budovanie dobrej obranyschopnosti je dlhodobá záležitosť a človek na to musí myslieť s dostatočným predstihom, aby zvládol náročné obdobie v pohode a zdraví.

Rady na posilnenie imunity:
Vrstvenie oblečenia
Teploty v posledných rokoch radikálne kolíšu. Na ich zmeny sa lepšie pripravíte, ak sa v chladných dňoch poriadne zababušíte a namiesto jednej hrubej vrstvy si oblečiete viac tenkých.
Športom sa otužujeme
Okrem toho, že sa pri športe znižuje hladina stresu, vystavovaním sa čoraz väčšiemu chladu sa telo účinne otužuje a stáva sa menej náchylným na prechladnutie.
Zmena jedálneho lístka
Trávenie zohráva v budovaní imunity najdôležitejšiu úlohu. Ak ho chceme podporiť, mali by sme jesť pravidelne v malých porciách vyváženú stravu plnú zeleniny.
Strava s nedostatkom vlákniny, vitamínov v ich prirodzenej forme, nedostatok tekutín, nadmerný príjem živočíšnych tukov v podobe mastných a vyprážaných jedál, nadmerný príjem jednoduchých cukrov, to všetko ohrozuje našu imunitu.
Regenerácia
Nie nadarmo sa hovorí, že príroda a zvieratá sa odoberajú na zimný spánok. My si to v plnej miere nemôžeme dovoliť, ale môžeme sledovať prejavy tela a dopriať mu viac oddychu, pohody, relaxu a spánku.
Ak ste boli nútení užívať antibiotiká, doprajte telu čas na regeneráciu. Úplne prirodzeným prejavom uzdravovania je potenie. Baktérie a vírusy treba vyplaviť von. Využívajte probiotiká a výživové doplnky na posilnenie imunity.
Vitamínový doping
Vitamín A je silný antioxidant, ktorý lieči zápaly v tele, podporuje funkcie imunitného systému a obnovuje tkanivá. Jeho predstaviteľmi sú mrkva, žlté ovocie a zelenina, rybí tuk, vajíčka, mlieko, mliečne výrobky a pečeň.
Vitamíny skupiny B, najmä B6 a B12 pomáhajú podporovať činnosť bielych krviniek. Nájdete ich v syroch, mlieku, mäse, sardinkách, droždí, banánoch, obilných klíčkoch a kyslej kapuste.
Vitamín C ako jeden z významných vitamínov pomáha pri oslabenej imunite. Znižuje zápaly, bojuje proti infekciám v tele a je výrazným antioxidantom. Céčko je bohato zastúpené v citrusovom ovocí, šípkach, petržlene, čiernych ríbezliach, paradajkách, paprike, keli a karfiole.
Vitamín D3 zvyšuje odolnosť proti nachladnutiu či chrípke. Vitamín D3 sa nazýva aj cholekalciferol, ide o prirodzene sa vyskytujúcu formu vitamínu D, ktorý sa do organizmu dostáva najmä slnečným žiarením – pri slnení sa v pokožke vytvára sám.
Selén a zinok sú minerály, ktoré chránia telo pred škodlivými vplyvmi, bojujú proti infekciám – baktériám a vírusom, posilňujú imunitu a obnovujú tkanivá v tele. Bohatým zdrojom selénu sú napríklad orechy, ryby, vnútornosti a obilniny. Nájdete ho aj v avokáde, šošovici a mliečnych výrobkoch. Ak potrebujete doplniť zinok, siahnite napríklad po bravčovej pečienke, teľacom mäse, syre, tekvicových semienkach, hubách či karfiole.

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft