Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Tu nás nájdete

Sú sacharidové jednotky dôležité?

  • Ostatná aktualizácia: pondelok, 13. november 2017, 22:31
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Erika Bobiková, Mgr. Ľubica Terebeššyová, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová

  • 06-november-2017 22:19

SacharidyAj keď sa mnohí diabetici už naučili orientovať medzi potravinami, ktoré im ovplyvňujú glykémiu, je ešte veľa takých, ktorí iba hľadajú spôsob, ako sa to dá. Tí, ktorí nepodceňujú počítanie sacharidových jednotiek v jedle, sa na vlastnej glykémii presvedčili, aký to má pozitívny vplyv na ich zdravie a životnú pohodu. Snažia sa pochopiť, akým spôsobom môžu dosiahnuť dobrú glykémiu nalačno a po jedle (PPG), ako často si musia monitorovať svoj stav glykémie. Naučili sa, ako si sami môžu pomôcť, keď je ich glykémia nízka, mierne zvýšená alebo vysoká. Správne edukovaní diabetici vedia, že opakované vysoké glykémie vedú k vzniku rôznych diabetických komplikácií. Tomu sa dá však jednoducho predísť počítaním SJ v jedle. Význam počítania SJ je aktuálny hlavne pre diabetikov na inzulínovej liečbe.

Čo je 1 sacharidová jednotka (SJ)
SJ je také množstvo potraviny, ktoré v definovanom množstve odpovedá 10 gramom sacharidov. Týka sa to potravín najmä rastlinného pôvodu. Zelenina, hoci je rastlinného pôvodu, má vyšší obsah vlákniny a vody. Zároveň má nízky glykemický index, t.j. pomalú (u niektorých druhov skoro až zanedbateľnú) odozvu na glykémiu, preto sa pri konzumácii porcie do 200 g nepočíta do počtu SJ. Odporúčam započítať do počtu SJ len zeleninu, ako je mrkva, hrášok, kukurica a červená repa (cvikla).Sacharidy
Čo sa počíta do počtu SJ a čo nie
Živočíšne potraviny, ako je mäso, mäsové výrobky, syry a vajcia, dodávajú nášmu telu potrebnú energiu, ale na samotnú glykémiu nemajú vplyv. Hovoríme o bielkovinových potravinách aj s obsahom tuku. Rovnakým zdrojom energie pre ľudský organizmus, ktoré ale glykémiu nezvyšujú a teda ich ani nepočítame do počtu SJ v jedle, patria aj tuky, ako olej, maslo, a pod. Zo živočíšnych potravín, ktoré patria do skupiny započítateľných SJ, zaraďujeme hlavne mlieko a tekuté mliečne výrobky. Jednej SJ zodpovedá napr. 200 ml mlieka, bieleho jogurtu, alebo 250 ml acidofilného mlieka, smotany na varenie, pochúťkovej smotany a srvátky. Syry, tvaroh alebo bryndza, skonzumované v jednej porcii (50-100 g) sa do počtu SJ nezapočítavajú a to aj napriek tomu, že sú tieto potraviny vyrobené z mlieka, ktoré už do počtu SJ započítavame.
To, že niektoré potraviny majú nižší GI ešte neznamená, že ich diabetik nemusí započítať do počtu SJ. Je to pre neho len informácia, že môže očakávať pomalší vplyv na jeho glykémiu. Diabetik liečený inzulínom každú SJ potrebuje v danom čase pokryť aj primeranou dávkou inzulínu. 1 SJ mu zvýši glykémiu približne o 2 mmol/l, ale keď je pokrytá dávkou inzulínu, glykémiu bude mať v norme. Ovládanie teórie o SJ a množstve potravín, ktoré zodpovedajú 1 SJ (10 g sacharidov), ešte diabetikovi nezabezpečí uspokojivú glykémiu. Musí sa hlavne naučiť, koľko SJ má prijať na raňajšiu, obedňajšiu a večernú dávku inzulínu. Strava každého diabetika je vysoko individuálna a individuálny je aj počet SJ stanovený na deň. Správny počet SJ diabetikovi zabezpečí, aby sa nielen v tej chvíli zasýtil, ale vhodným výberom potravín a upravením ich množstva zároveň mal uspokojivú glykémiu a môže si ovplyvniť svoju telesnú hmotnosť, bez nežiaduceho priberania. Keď to zvládne, jeho námaha bude odmenená. Potrebné je, aby všetky tieto informácie uviedol do praxe pri každodennom stravovaní. Za všetkými sacharidovými jednotkami sa skrýva konkrétne jedlo alebo potravina, ich množstvo a to má dopad na jeho glykémiu.
SacharidyJe pravda, že mnohí diabetici by radi upravili svoj stravovací plán dňa, ale nevedia ako. Nakoľko strava diabetická je individuálne prispôsobená konkrétnemu diabetikovi s prihliadnutím na jeho vek, hmotnosť, energetický výdaj a jeho liečbe, ktorú má naordinovanú diabetológom. Keď chce diabetik po jedle dosiahnuť dobrú glykémiu, mal by poznať potraviny, ktoré mu glykémiu zvyšujú rýchlo, ktoré pomaly a ktoré zanedbateľne. Potraviny s rýchlym účinkom, ako je Coca-Cola alebo cukrom sladené nápoje, sacharóza a med, by mal diabetik konzumovať len na preliečenie hypoglykémie a nie na bežný konzum. To platí aj v prípade, keď si ich vie započítať do počtu SJ v jedle. Aby to mal diabetik v živote pri stravovaní ľahšie, mal by sa naučiť odhadovať množstvo jedla na výmenné jednotky – sacharidové jednotky (SJ). Tieto potraviny môže potom navzájom meniť a svoj jedálny lístok tak spestriť a upraviť.
Podľa druhu potraviny rozoznávame sacharidové jednotky:
• mliečne, ktoré obsahujú mliečny cukor – mlieko a mliečne výrobky;
• múčne: obsahujú zložené cukry-škroby – rôzne pekárenské a múčne výrobky;
• ovocné: obsahujú ovocný cukor – ovocie a ovocné šťavy;
• zeleninové (započítateľné): ovplyvňujú hladinu cukru v krvi – kukurica, hrášok, mrkva, cvikla, strukoviny, zemiaky;
• zeleninové (nezapočítateľné): voľné druhy zeleniny – neovplyvňujú hladinu cukru v krvi a môžu sa prakticky konzumovať bez obmedzenia (paprika, paradajky, uhorky, brokolica, všetky druhy listovej zeleniny).

Zdroj: http://dia.hnonline.sk/832701-zakladny-manual-pre-sacharidove-jednotky
https://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/283307-diabetologicka-katarina-cerna-cukrovkar-sa-lieci-kazdym-kuskom-jedla

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft