„HLUCHÁ GENERÁCIA“
- Ostatná aktualizácia: streda, 24. január 2018, 06:08
-
Podrobnosti:
Napísal/a: Dominika Čižmárová (IV.ZA), PhDr. Katarína Hospodárová, koordinátor SOČ, jaz. korekcia článku PhDr. Bibiána Lojanová -
23-január-2018 15:48
Sluch je druhým najdôležitejším zmyslom po zraku. Umožňuje vnímať zvuky, dorozumievať sa a orientovať sa v priestore. Sluchový orgán je zložitý a preto aj veľmi citlivý na vnútorné aj vonkajšie podnety. Najčastejším podnetom, ktorý sluch poškodzuje, je hluk. Zvuk, ktorého hladina presiahne 85 dB, a človek mu je dlhšie vystavený, poškodzuje sluch. Preto ak vláskové bunky opakovane vystavujeme decibelovej „smršti“, poškodia sa, stratia regeneračnú schopnosť a odumierajú. Žijeme v čoraz hlučnejšej dobe, kde sa hladina hluku každým rokom zvyšuje. Ignorujeme upozornenia, že priveľa decibelov poškodzuje sluch. A to je dôvod, že časť mladých ľudí je nahluchlá a väčšina z nás počuje horšie ako naši predkovia. Pozrime sa na rôzne úrovne decibelov.
(prevzaté z portálu: http://thequietgardener.com.au/2015/07/03/the-future-of-noise/)
Počujete hlasy ľudí menej jasne? Často žiadate ľudí, aby zopakovali ešte raz to, čo povedali? Žiadajú Vás rodinní príslušníci, aby ste stíšili televízor, pretože je príliš hlasný, ale Vám sa zdá, že ho počúvate na normálnej úrovni? Ak ste odpovedali na tieto otázky kladne, potom sa s Vaším sluchom niečo deje. Je potrebné si uvedomiť, že príznaky poškodenia sluchu sa vyvíjajú pomaly a nahluchlosť si postihnutý uvedomí až vtedy, keď nerozozná šepot, sykavky, vysoké tóny. Poruchu sluchu často sprevádzajú ušné šelesty – zvonenie, šumenie, pískanie, hučanie. Pri závažnejších poruchách hrozí zhoršenie schopnosti rozumieť normálnej reči, či hovoriť jasne – dochádza ku komunikačným problémom. Odborníci tiež varujú, že „tínedžeri, ale aj všetci, ktorí majú slúchadlá v ušiach dlhšie ako hodinu by si mali uvedomiť, že sa im takto zvyšuje počet baktérií v uchu až o 700 percent“. A to nie je všetko. Počúvanie hudby pri ceste do školy majú v obľube najmä mladí. Avšak slúchadlá v ušiach sú častou príčinou dopravných nehôd.
MP3 prehrávače, iPod a sluch
Nanotechnológia v MP3 prehrávačoch nám umožňuje ľahko ukladať tisíce skladieb, takže sme viac náchylní k dlhšiemu a nepretržitému počúvaniu hudby, čo môže viesť k poškodeniu sluchu. Navyše dnešné slúchadlá do uší prinášajú zvuk priamo do ušného kanála s intenzitou 80 až 115 decibelov, a preto ho môžu viac poškodiť. Na trvalých zmenách sluchu sa podieľa aj charakter hudby, hlasné údery bubnov či vysoké tóny, pri ktorých sa k hluku pridružuje aj intenzívna vibrácia. Ľudská reč dosahuje intenzitu 60 decibelov.
Neuvedomujeme si, že hudba, ktorú počúvame na maximálnej hlasitosti 120 decibelov, je intenzita rovnajúca sa štartu prúdového lietadla zo vzdialenosti 100 metrov. Boli by ste schopní počúvať štart prúdového lietadla celé hodiny a každý deň? Asi nie, ale predsa to robíme, len sme vymenili prúdové lietadlo za hudbu. Hlasitá hudba môže skutočne spôsobiť stratu sluchu a tiež urýchľuje poškodenie nenahraditeľných senzorických vlasových buniek. Preto menej počúvajme hlasnú hudbu a viac upozornenia a rady odborníkov v oblasti zdravotníctva. Tak si urobte láskavosť a stíšte svoju hudbu - je to pre vaše zdravie.
Ako neprísť pri počúvaní hudby cez slúchadlá o sluch?
- Prepnite na klasické slúchadlá.
- Počúvajte hudbu pri hlasitosti nižšej než 85 decibelov.
- Dajte si pauzu - častejšie vypnite svoje MP3 prehrávače, či iPody a doprajte Vašim ušiam čas na regeneráciu.
- Vyskúšajte pravidlo 60/60. Nikdy neprekročte hranicu hlasitosti nad 60% a počúvajte hudbu cez ušné slúchadlá maximálne 60 minút denne.
- Dajte si pozor, aby ste pri počúvaní hudby nezaspali, Váš iPod nevie rozlíšiť, či naozaj skladbu počúvate, alebo spíte.
- Potrebujete k spánku „biely šum“? Ak potrebujete k tomu, aby ste zaspali počúvať hudbu, zostavte si zoznam mäkkých skladieb a nechajte si ich hrať zo svojho reproduktora na nočnom stolíku pri nízkej hlasitosti.
- Znížte maximálne nastavenie hlasitosti na Vašom iPod.
- Znížte hlasitosť, keď začne skladba s vysokými tónmi.
Verte, že niekoľkými jednoduchými zmenami v návykoch počúvania hudby si môžete uchovať zdravé uši a zabrániť tomu, aby ste v budúcnosti trpeli stratou sluchu.