6. február – Svetový deň bez mobilu
- Ostatná aktualizácia: piatok, 03. február 2017, 21:26
-
Podrobnosti:
Napísal/a: Lívia Rabajdová, Lucia Kocúrová (III.ZB), PhDr. Katarína Hospodárová, jaz. korekcia článku PhDr. Bibiána Lojanová -
03-február-2017 21:26
Na začiatku 21. storočia sme svedkami prudkého rozvoja informačných bezdrôtových technológií. Naše storočie by sme mohli nazvať i storočím bezdrôtovej revolúcie, ktorá nám zabezpečuje rýchlejší, bohatší a pohodlnejší život. Notebooky, tablety, iPody, iPady, mobilné telefóny či smartfóny sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. V posledných rokoch sú na celom svete stále populárnejšie.
Smartfóny sa stali nepostrádateľným komunikačným nástrojom a mnoho ľudí má svoje telefóny zapnuté po celý deň. Dokonca sa zdá, že sa stali predĺžením ľudského tela. Väčšina ľudí, ktorých vidíme na ulici, sedieť v reštaurácii, v autobuse, či pri odpočinku v parku drží jeden v ruke. Držať v ruke smartfón sa stalo rovnako prirodzené ako dýchanie! Na prvý pohľad to nemusí vyzerať ako zlá vec, veď smartfón bol vytvorený, aby nám slúžil pozitívnym spôsobom, aby nás spájal so svetom a pomohol nám ho preskúmať. Umožňuje ľuďom pracovať mimo kancelárie, zostať v kontakte s priateľmi a rodinou, zabaviť sa a to všetko jednoduchým stlačením tlačidla. Smartfón sa môže zdať ako ideálny spoločník, avšak jeho nadmerné používanie predstavuje skutočné nebezpečenstvo pre naše fyzické a psychické zdravie, sociálne problémy nevynímajúc. Veď to posúďte sami:
• priemerný človek so svojimi blízkymi trávi denne len 5-7 minút, avšak v spoločnosti svojho smartfónu strávime päť hodín denne,
• svoj mobil vezmeme do rúk každých 11 minút,
• smartfóny si počas dňa (16 hodín) skontrolujeme až 150 krát,
• 77 % 18-24-ročných nie sú schopní zostať bez telefónu 15 minút,
• 60 % 18 - 29-ročných užívateľov si berie svoje smartfóny do postele,
• Steve Jobs, zakladateľ a najvyšší predstaviteľ spoločnosti Apple, zakázal svojim deťom používať smartfón,
• jedno z jedenástich detí vo veku 8 až 18 rokov je závislých na technológiách.
Francúzsky spisovateľ Phil Marso prišiel na začiatku nového tisícročia s myšlienkou, aby sa raz do roka pripomínal a najmä dodržiaval Svetový deň bez mobilného telefónu. Prvýkrát sa Svetový deň bez mobilu konal 6. februára 2001. Už vtedy trval vo Francúzsku tri dni. Iniciátor Svetového dňa bez mobilu Phil Marso rozhodne nechcel odstrániť mobil z existencie človeka. Svetový deň má podnietiť ľudí k úvahám, ako technologický prostriedok zasiahol do ich správania, komunikácie a životného štýlu.