Projekt Leonardo da Vinci
- Ostatná aktualizácia: utorok, 03. december 2013, 05:28
-
Podrobnosti:
Napísal/a: Mgr. Marcela Bödiová, PhDr. Katarína Hospodárová -
12-marec-2009 00:00
Stáž študentov SZŠ v Turecku
Ako súčasť integrácie slovenských škôl do celoeurópskeho vzdelávacieho rámca sa aj Stredná odborná škola zdravotnícka v Michalovciach s podporou Slovenskej akademickej asociácie v Bratislave, ktorá je garantom Programu celoživotného vzdelávania, zapojila do projektu medzinárodných výmenných stáží. V tomto projekte, ktorý trval od 1.1.2008 do 31.5.2009, Stredná odborná škola zdravotnícka spolupracovala so Strednou zdravotníckou školou v Eregli, Turecko - EREĞLİ SAİĞLIK MESLEK LİSESİ.
V dňoch 13.4.2008 až 26.4.2008 sme mali možnosť privítať na našej škole tureckých študentov študijného odboru zdravotnícky záchranár. Študenti mali možnosť navštíviť rôzne typy zdravotníckych zariadení na Slovensku. Absolvovali odbornú exkurziu v súkromnej nemocnici Košice – Šaca a.s. na oddelení popálenín a plastiky. V meste Michalovce mali možnosť navštíviť oddelenie jednodňovej chirurgie, osteologickú ambulanciu, psychiatrickú nemocnicu, novootvorené dialyzačné stredisko, ako i špecializované centrá DSS a centrum Integra. Účastníci projektu prejavili veľký záujem o organizáciu a systém fungovania rýchlej záchrannej služby na Slovensku. Zásadným rozdielom, ktorý si účastníci projektu všimli, je fakt, že na Slovensku existujú rôzne špecializované centrá samostatne. V Turecku sa tieto centrá nachádzajú vždy ako súčasť nemocníc.
Deväť študentov SZŠ v Michalovciach sa v dňoch 30.03. 2009 až 12.03. 2009 zúčastnilo stáže v štátnej nemocnici v meste Eregli. Stáž bola realizovaná ako súčasť Programu celoživotného vzdelávania, podprogram Leonardo da Vinci. Názov projektu je Rehabilitačná a ošetrovateľská starostlivosť - poúrazové stavy. Projektu sa zúčastnili študenti tretieho ročníka odboru zdravotnícky asistent a masér: Stanislava Mesarošová, Zuzana Urbanová, Simona Hamadejová, Jana Vajdová, Mária Koscelanská, Simona Tilňáková, Ján Majvitor, René Čičatko, Andrej Magyar a pedagogický dozor: PhDr. Katarína Hospodárová a Mgr. Marcela Bödiová.
Cieľom projektu bolo porovnanie systému rehabilitačnej a ošetrovateľskej starostlivosti pri poúrazových stavoch na Slovensku a v Turecku, porovnanie úrovne, materiálneho zabezpečenia a hygienických štandardov zdravotníckej starostlivosti v jednotlivých krajinách, porovnanie systému rýchlej zdravotníckej služby, jej úloh a funkcie v jednotlivých krajinách, porovnanie náplne a činností praktického vyučovania slovenských a tureckých študentov a porovnanie učebných plánov v Turecku. Okrem zlepšenia profesionálnych zručností a zvýšenia odbornej pripravenosti mali slovenskí študenti možnosť spoznávať kultúru, zvyky a históriu hosťujúcej krajiny. Každý z účastníkov získal v Európe uznávaný certifikát Europas – Mobility, ktorý prispeje k ich lepšiemu uplatneniu sa na trhu práce.