Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Reportáž zo Švédska

  • Ostatná aktualizácia: sobota, 30. november 2013, 14:56
  • Podrobnosti:
    Napísal/a: PaedDr. Milan Kušej

  • 30-november-2010 14:34

Švédsko – krajina bicyklov

The Slovak Comenius Dream Team – Slovenský Comeniov tím snov sa zúčastnil 16. – 21. 11.  2010 prvého projektového stretnutia vo Švédsku. Tento názov si určili členovia tímu – RNDr. Dušan Žaludko, Mgr. Ľudmila Chovancová, Mgr. Marcela Bödiová, PaedDr. Milan Kušej, Dominik Katriňák, Marcel Kozák, Július Skvašík, Viera Perduľáková, Katarína Brecková – pretože výstižne vyjadril ich pocity a bol naplnením ich snov - vidieť na vlastné oči a spoznať vyspelú severskú krajinu, akou nepochybne Švédsko je, práve prostredníctvom Projektu Comenius.

Hlavnou témou projektového stretnutia bol Sustainable living, čo v preklade znamená trvalo udržateľný život. Okrem študentov a učiteľov našej školy sa ho zúčastnili aj študenti a učitelia zo Španielska, Švédska, Nórska, Nemecka a Rakúska.

svedsko 10 011.deň - pondelok. Cesta na sever Európy začala na železničnej stanici v Michalovciach. Bratislavským rýchlikom v lôžkových vagónoch cesta ubehla rýchlo a príjemne.

2.deň – utorok. V Bratislave sme sa trolejbusom odviezli na autobusovú stanicu Mlynské Nivy, odkiaľ sme pokračovali v ceste ďaľším autobusom na letisko vo Schwechate. Všetko išlo ako po masle. O 12.40 sme boli v lietadle pripravení na odlet do Štokholmu, keď zrazu prišlo jednému cestujúcemu nevoľno a musela byť privolaná záchranná služba, ktorá mu poskytla prvú pomoc. Cestujúci nakoniec so svojou priateľkou z Ázie neodletel a opustil lietadlo. Nakoniec sme odleteli so 40-minútovým oneskorením. Let bol pokojný a okolo 15.30 sme pristáli na nádhernom letisku v Štokholme. Odtiaľ sme pokračovali v ceste do Uppsaly moderným vlakom, ktorým sme vzdialenosť medzi týmito dvoma mestami zvládli za 20 minút. Okolo 17. hodiny sme už boli v hoteli Park Inn, kde nás privítali naši hostitelia zo Švédska. Naši učitelia sa ubytovali s učiteľmi z ostatných zúčastnených krajín v hoteli, traja študenti boli ubytovaní vo švédskych rodinách a dvaja v hosteli. Nasledovala večera a oboznámenie sa s programom projektového stretnutia. Čo nás zaujalo hneď v prvý deň pobytu bolo, že všade sa nachádzali  parkoviská bicyklov. Preto aj ten názov: Švédsko – krajina bicyklov.svedsko 10 02

3.deň – streda. Po výdatných raňajkách formou švédskych stolov nasledovala prehliadka historického mesta Uppsaly. Učitelia i študenti boli rozdelení do štyroch medzinárodných skupín. Počas prehliadky nám švédski študenti poskytli zaujímavé informácie o historických pamiatkach. Naše fotoaparáty boli permanentne v akcii a angličtina ako dorozumievací jazyk znela na každom kroku. Z pešej prehliadky Uppsaly sme si priniesli nezabudnuteľné zážitky a plno krásnych fotografií. Keďže sme aj vyhladli, dobre nám padol obed v  jedálni modernej školy GUC v Uppsale. Všetci sme si mohli vybrať z množstva jedál servírovaných formou švédskych stolov. Po obede sa všetky tímy presunuli do nádhernej auly školy, kde sa jednotlivé krajiny prezentovali. Náš tím zaujal prezentáciou 2 fotografií, ktoré sme poslali do medzinárodného kalendára, rovnakým oblečením vo vestách s logom školy i svojím vystupovaním. Na vlastnej koži sme sa presvedčili ako je dobre ovládať angličtinu, môcť v nej vyjadriť svoje myšlienky a dohovoriť sa s ostatnými účastníkmi projektového stretnutia. Po prezentáciách mali študenti voľno a naši učitelia sa zúčastnili stretnutia, kde rozoberali témy projektu. svedsko 10 04Okrem toho sme si vypočuli prednášku Carla Lindberga, člena UNESCO, o trvalo udržiavateľnom živote, po ktorej nasledovala živá diskusia. O 19. hodine sa učitelia zúčastnili večere v reštaurácii Lingon, študenti v hosteli a v hostiteľských rodinách. Cestou späť do hotela sme si vychutnali večernú Uppsalu.

4. deň – štvrtok. Dopoludňajší program prebiehal v 3 medzinárodných skupinách. Vypočuli sme si prednášky o Štokholme, ktorý bol vyhlásený za Zelené hlavné mesto 2010, a o tom, ako zabezpečiť klimatickú rovnováhu. Priamo v škole sme si pozreli ich tlačiarenské oddelenie i praktické ukážky rôznych druhov tlače. Tiež nás zaujali prezentácie tímov z Nemecka a Rakúska o doprave. Po obede v školskej jedálni sme sa všetci veľmi tešili na plavbu trajektom na súostrovie Alandy. Z paluby trajektu sme urobili množstvo pekných záberov a tiež sme navštívili pekné obchodíky plné suvenírov. Doslova lukulské hody sme absolvovali počas večere na lodi. Najedli sme sa dosýtosti, kto koľko vládal. Každý si naložil na svoj tanier minimálne ešte raz a to nespomíname dezert v podobe koláčov, zmrzliny, či ovocia. Unavení, avšak spokojní sme po návrate do Uppsaly hodnotili tento deň ako veľmi vydarený.svedsko 10 05

5. deň – piatok. V tento deň mali študenti z jednotlivých krajín zaujímavý program pod názvom “Let´s rule a country“. Voľne preložené ako riadiť svoju krajinu. Z medzinárodne zložených tímov sa stali vlády, v ktorých boli jednotliví ministri zodpovední za svoje rezorty, ktorí prichádzali s návrhmi ako riešiť situácie a problémy súvisiace s problematikou trvale udržateľného života nielen teraz, ale aj pre budúce generácie. Učitelia mali špeciálne stretnutie, na ktorom sa dohodli, aké témy sa budú preberať na ďalšom projektovom stretnutí v Remscheide v Nemecku, ktoré sa uskutoční v apríli 2011. Každý tím bude zapojený do vytvoreného Blogu na internete a vytvorí si osobné zelené denníky, do ktorých si budú študenti zapisovať svoje osobné skúsenosti  a zmeny postojov, ktoré sú prospešné pre trvale udržateľný život na Zemi. Zlatým klincom piatkového programu bola návšteva Štokholmu – hlavného mesta Švédska, ktoré sa rozprestiera na 14 ostrovoch a má prívlastok Benátky severu. Navštívili sme Vasa múzeum, kde sme si pozreli nádhernú obrovskú loď. Krátko sme nahliadli aj do malebných zákutí mesta a do obchodov so suvenírmi. Po návrate do Uppsaly nás čakalo milé prekvapenie v podobe večere v rodine švédskej učiteľky Charlotte. Bolo to spestrenie celého dňa a my sme mali možnosť priamo nahliadnuť do spôsobu života švédskej rodiny v rodinnom dome.

svedsko 10 036. deň – sobota. Predposledný deň pobytu bol zaujímavý tým, že v priestoroch školy sa uskutočnil Deň otvorených dní. Verejnosť z Uppsaly mala možnosť sa oboznámiť s možnosťami štúdia na GUC škole a tiež si prezrieť expozície jednotlivých krajín. Mali sme veľkú radosť, že tá naša bola veľmi vydarená a bol o ňu veľký záujem. Mali sme pripravené materiály o našej krajine, suveníry a sladkosti, ktoré si záujemcovia o našu expozíciu mohli zobrať. Pri záverečnej večeri sme v medzinárodnom kruhu zhodnotili celý pobyt vo Švédsku ako veľmi vydarený. Vo večerných hodinách sme ešte absolvovali záverečnú prehliadku tohto historického mesta. Pri neformálnom rozhovore sme konštatovali, že naša misia do Švédska bola úspešná, za čo patrí poďakovanie učiteľom a študentom SZŠ v Michalovciach. Vzorne sme reprezentovali našu školu, mesto i Slovenskú republiku. Poďakovanie patrí aj primátorovi Michaloviec Mgr. Viliamovi Záhorčákovi, ktorý nám poskytol prezentačné materiály o našom meste, vlajky, tričká a drobné suveníry.

7.deň – nedeľa. Návrat domov. Tak stručne možno charakterizovať posledný deň pobytu vo Švédsku. Vyskúšali sme si taxislužbu z Uppsaly na letisko v Štokholme. Nasledoval let do Viedne, cesta autobusom do Bratislavy a odtiaľ vlakom do Michaloviec. Okolo 20. hodiny sme boli doma, pričom sme si spomenuli na to známe : „Všade dobre, doma najlepšie.“

Projektové stretnutie vo Švédsku v nás zanechalo hlboké stopy a podnietilo nás uvažovať a konať v prospech trvale udržateľného života na našej planéte teraz i smerom do budúcnosti.

A takto je zapísaná udalosť v kronike.

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft