Stredná zdravotnícka škola Michalovce rešpektuje ochranu vašich údajov

Táto internetová stránka používa technológiu cookies. Je Vaším právom neudeliť súhlas s používaním súborov cookies alebo ich používanie zablokovať.
V takom prípade sa môže stať, že bude pre Vás obmedzená alebo vylúčená úplná funkcionalita niektorých častí prehliadanej webovej stránky.

Exkurzia vo VZZS ATE, spol. s.r.o. Letisko Poprad – Tatry

  • Podrobnosti:
    Napísal/a: Mgr. Iveta Rusnáková, jaz. korekcia článku Mgr. Stanislava Markovičová

  • 14-jún-2017 21:27

„Prvá pomoc patrí medzi najdôležitejšie faktory následného stavu pacienta.
Už nikdy sa to nedá vrátiť a urobiť inak."

Dňa 31. mája 2017 sa  študenti II. ZB triedy denného štúdia v odbore zdravotnícky asistent zúčastnili exkurzie vo  Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej službe AIR - TRANSPORT EUROPE, spol. s.r.o. so sídlom Letisko POPRAD - TATRY.
Exkurzia sa niesla v priateľskej komunikačnej atmosfére, príjemnom pracovnom prostredí. Odborný výklad nám poskytol MUDr. Václav Kurej.

Účelom odbornej exkurzie bolo poukázať na organizáciu a systém práce VZZS ako súčasť integrovaného záchranného systému, vybavenie VZZS a poskytovanie služieb v rámci VZZS, napríklad transporty pacientov v kritickom stave,  medzinemocničné transporty pacientov a transporty pre transplantačný plán.
Exkurzia prebiehala v dvoch na seba nadväzujúcich častiach - prednášky a praktickej ukážky . Počas prednášky sa žiaci dozvedeli, aké sú výhody a špecifiká VZZS oproti RZP/RLP, aké sú spôsoby navádzania vrtuľníka, v čom spočíva podves a náves pacienta. Po odbornej prednáške nasledovali ukážky leteckých zásahov záchranárov VZZS ATE, spol. s.r.o. Letisko Poprad – Tatry. Žiaci sa oboznámili nielen s technickým a prístrojovým vybavením vrtuľníka VZZS, ale aj so samotnou prácou záchranárov.
 
„Práca záchranárov je o to ťažšia, že na jednej strane je tu tlak zo strany  zranených, ale aj médií na to, aby  vedeli čo najviac pomôcť týmto ľudom, na druhej strane je tu bezpečnosť záchranárov. Tá pomyselná čiara, kedy čo prevláda, je veľmi tenká a mnohokrát sa zásahy vykonávajú až za hranicou bezpečnosti.  Pri rozhodovaní pod tlakom je ťažké triezvo zhodnotiť dostupné možnosti a vybrať tú správnu. Pre zamestnancov zdravotnej záchrannej služby je to však často otázka života a smrti.
Skutočne teda  platí, že práca záchranárov nie je pre každého. Lekári, sestry, záchranári a vodiči sú ľudia, ktorí majú skutočne ťažkú prácu, ako po fyzickej, tak psychickej stránke a sú tí, ktorí "súperia" s prírodou o život...

imac

SZŠ Vstúpte ...

Vzdelávacie centrum Microsoft